Smiley-ordning på Fynsk køreskole giver bedre billister

logo_2-300x63
Når man skal finde den rette køreskole, kan det være svært at vurdere kvaliteten af undervisningen. Foreningen af Frie Kørelærere gør det imidlertid muligt for de enkelte køreskoler at kvalitetsstemple deres kørelærere, så det bliver nemt for de mulige elever at finde den bedste undervisning.
Næsby Køreskole har eksisteret siden 2010 og har markeret sig som en køreskole, hvor den enkelte elev får mest mulig opmærksomhed og direkte kontakt med læreren i undervisningen. Ved at minimere brugen af IT-baseret selvstudie, og i stedet fokusere på klasseundervisning i mindre klasser, kan der følges op på den enkelte elevs udfordringer igennem hele undervisningsprocessen. Dette har vist sig at give lavere dumpeprocenter i sidste ende, og det er netop den mission, som Næsby Køreskole arbejder målrettet efter –blandt andet gennem deres medlemskab hos Foreningen af Frie Kørelærere (FFK). Når hver enkel kørelærer er medlem af denne forening, bliver det muligt for køreskolen at tilbyde eleverne en medarbejderstab, der er godkendt af markedet skrappeste kvalitetskrav, og på den måde højne chancen for at komme hurtigt og succesfuldt til kørekortet.

Hyppig kvalitetskontrol sikrer kvaliteten i undervisningen
Ligesom vi kender det fra restaurationsbranchen, gør FFK brug af en smiley-ordning i deres vurdering af medlemmernes undervisningskvalitet. Foreningens godkendte kørelærere kommer jævnligt på uanmeldt besøg på køreskolerne og observerer undervisningen. Det er på den baggrund, at de evaluerer den samlede kvalitet i et bedømmelsesskema og derigennem gør det nemt for potentielle elever at finde frem til den bedste kandidat. Når man ser på tidligere elevers anmeldelser af køreskolen, må da også man konstatere, at kvalitetssikringen lader til at bære frugt. Den gennemgående oplevelse af undervisningen er netop den tryghed og professionalisme, som certificeringen gerne skulle føre med sig.

Det er altså muligt for landets køreskoler at tilslutte sig en forening, som tager hånd om lærernes faglige udvikling såvel som kundernes resultater. Næsby Køreskole er bare ét eksempel på en køreskole, der har oplevet de positive konsekvenser af et sådant medlemskab.

Comments are closed.